Ciśnienie w ludzkim organizmie i marihuana

Ruchy legalizacyjne coraz przeważnie dają o sobie znać. W Stanach Zjednoczonych z roku na rok wzrasta cyfra stanów, które zalegalizowały zioło, a w niektóre kraje Europy na przykład. Wielka Brytania zmniejszają kary powiązane z paleniem marihuany. W związku z powyższymi faktami potencjalni palacze poszukują szczegółowych informacji na zagadnienie wpływu marihuany na ludzki organizm. Jednym z wielu pytań pozostaje wpływ marihuany na ciśnienie krwi.

Marihuana i ciśnienie krwi – jakie dane posiadamy na ten temat?

Nadciśnienie – zabójca, którego nie widać

Wedle szacunków w Stanach Zjednoczonych 1 na 3 mieszkańców cierpi na nadciśnienie tętnicze. W Polsce problem ten może dotyczyć nawet 10 milionów Polaków. W większości wypadków czasami osoba chora wręcz nie ma pojęcia o szkodliwej dolegliwości. Z nadciśnieniem można walczyć na różnorakie sposoby np. zbilansowaną dietą czy regularnymi ćwiczeniami. Osoby cierpiące na nadciśnienie nie powinny nadużywać alkoholu, który podnosi ciśnienie krwi. Czy powinno się też ograniczać marihuanę?

Wiele uwag odnośnie przeprowadzonych badań

Badania przeprowadzone przez naukowców nie są do końca miarodajne, gdyż koncentrują się w dużej mierze na samym THC. Jak wiemy w marihuanie znajduje się o wiele więcej kannabinoidów przykładowo. CBD. Jaki z tego wniosek? Efekty po zażyciu odmian zawierających większe ilości THC będą całkowicie inne niż w wypadku odmian o większej zawartości CBD. Nie tylko odmiana ma znaczenie. Istotną kwestią pozostaje także sposób przyjmowania marihuany przykładowo. palenie czy spożywanie doustne. Badania nie uwzględniają również innych używek np. alkoholu, kawy czy tytoniu. Niektóre mężczyźni i kobiety łączą wszakże marihuanę z alkoholem czy papierosami.

Co zatem wiemy?

Badania sugerują, że krótko po spożyciu możemy doświadczyć łagodnego albo umiarkowanego wzrostu ciśnienia, a następnie jego zredukowania (hipotensyjna). Podwyższone ciśnienie przeważnie pojawia się od 10 do 15 minut po spożyciu. Regularne stosowanie marihuany ma możliwość zwiększyć czas, po którym nastąpi wzrost ciśnienia. UC San Francisco przeprowadził badania dotyczące nadciśnienia tętniczego pt. Coronary Artery Risk Development in Young Adults (CARDIA). Badacze przeanalizowali 3617 Afroamerykanów oraz dodatkowo osób rasy białej. Badania nie wykazały związku przyczynowo skutkowego pomiędzy spożyciem konopi, a ryzykiem zawału serca czy udarem mózgu. Z kolei Harvard Medical School twierdzi, że poprzez godzinę od spożycia marihuany, ryzyko na pojawienie się ataku serca wzrasta pięciokrotnie, szczególnie u seniorów. Jak widzimy zdania są podzielone, niewykluczone, że marihuana stosowana wraz z innym używkami może wywołać niepożądane dylematy zdrowotne. Do jednoznacznego werdyktu nieustannie brakuje dostatecznej ilości danych, na chwilę obecną możemy wyłącznie spekulować.

Czy marihuaną można leczyć nadciśnienie tętnicze?

Co ciekawe badania przeprowadzone na kotach sugerują jakoby zawarte w marihuanie THC obniżało ciśnienie. Jak to możliwe? Naukowcy podawali dożylnie THC (2 mg/kg) i zaobserwowali ,wyraźne obniżenie ciśnienia tętniczego i tętna, rozwijające się stopniowo i mające długotrwały charakter”.
U ludzi z kolei THC podnosi ciśnienie krwi, a zatem w kwestii tej niezbędne są dalsze badania. Naukowcy podkreślają również, że funkcjonowania hipotensyjne wywołane poprzez THC przeważają nad ryzykiem pojawienia się częstoskurczu odruchowego. Mówiąc prościej określone dawki marihuany, bogate w odpowiednie kannabinoidy mogą redukować nadciśnienie, jednak i w kwestii tej potrzebne są dalsze badania.

Leave a Comment