Wielka Brytania zalegalizowała medyczną marihuanę

Od listopada 2018 r. medyczna marihuana zostanie udostępniona brytyjskim pacjentom na receptę. To efekt długiej walki głównie działaczy i matek cieżko chorych dzieci oraz innych pacjentów, których dolegliwości zostały złagodzone przez tę substancję.

Do tej pory lek był klasyfikowany jako narkotyk i znajdował się w najostrzejszym możliwym harmonogramie klasyfikacji i w zgodzie z prawem aktualnym w Anglii, ograniczał stosowanie marihuany jedynie do wyjątkowych uwarunkowania i wymagał pozwolenia i pozwoleń od Home Office. W praktyce nikt jej nie stosował.

Nowy system, który przenosi lek do innej klasyfikacji pozwala na zastosowanie nie tylko suszu, niemniej jednak także oleju z konopi indyjskich, który zawiera THC, aktywny składnik, który powoduje tzw. „haj„. Olej z konopi pozbawiony THC jest już legalny w Wielkiej Brytanii i dostępny w sklepach.

Oczekuje się, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosi „edycję harmonogramu” marihuany w parlamencie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, a pacjenci będą mogli uzyskać recepty na medyczne produkty z konopi indyjskich w ciągu miesiąca.

Decyzja o przeklasyfikowaniu marihuany miała miejsce po długiej batalii wśród działaczami zajmującymi się konopiami indyjskimi, a rządem Partii Konserwatywnej, którzy niechętnie zmieniają przepisy dotyczące narkotyków, mimo że Wielka Brytania produkuje 60 procent światowej marihuany przeznaczanej na badania farmaceutyczne.

Sukces udało się osiągnąć na początku tego roku, po niestrudzonej kampanii prowadzonej poprzez matki dzieci cierpiących na rzadkie formy padaczki, które stwierdziły, że marihuana okazała się najlepszym lekiem dla ich dzieci w porównaniu z lekami produkowanymi na bazie opiatów, które albo nie działały, lub miały zbyt duże efekty uboczne .

Szczególną uwagę mediów uzyskały dwa przypadki dzieci cierpiących na epilepsję tj. Alfie Dingly,Billy Caldwell, podkreślając tym samym pozytywne skutki marihuany medycznej na ich choroby.

W czerwcu, na lotnisku Heathrow doszło do konfiskaty oleju konopnego, który posiadała matka Billy’ego. Leki, które zabezpieczyła straż graniczna zostały przepisane w Kanadzie. Po pogorszeniu się stanu Billy’ego i przyjęciu go do szpitala, minister spraw wewnętrznych Sajid Javid wycofał się z tej decyzji i oddał leki, a stan Billy’ego znacznie się poprawił.

Decyzja Javida o kolejnym postępie w zakresie zmiany harmonogramu jest następstwem przeglądu przeprowadzonego poprzez głównego oficera medycznego w Anglii i otworzy możliwości leczenia konopiami indyjskimi milionom brytyjskich pacjentów cierpiących na chroniczny ból, ciężką epilepsję lub nudności w wyniku chemioterapii.

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii jest aż 28 milionów cierpiących na chroniczne bóle.

Leave a Comment